Dech a Duch
Tak asi takle - kolik a jak dýcháme přímo určuje kvalitu našeho života. Dlouhé jógové dechy pomalu ale jistě napomáhají dostat se z úzkosti. Každá meditace začíná dlouhým nebo hlubokým nádechem. Tak - věříte tomu, že dech je tak mocný?
Zkrátka - kdo nedýchá - nežije. Kdo dýchá málo - žije málo. Kdo dýchá pomalu - bude dlouho živ. Kdo dýchá rychle - ....měl by zkrátka ve svém zájmu zpomalit.
Jak na očistu dechu?
První technikou je dech sám. Hluboké uvědomělé nádechy nejen co nejhlouběji do bříška, ale - mé doporučení - do celého těla. I do vlasů - věřte nevěřte. A velmi pomalé, klidné výdechy - k těm se ovšem propracujete až po několika brunátných výdeších, to abyste uvolnili nánosy těžkostí z všedních dní. Tedy alespoň to tak stále 99 % populace má - zastavuje nevědomky dech při nečekaných nebo nepříjemných událostech. JE TŘEBA TO PRODÝCHAT!
Další technikou může být Néti=proplachy nosních kanálků vodou. Je na to speciální konvička na Néti, kdy si do jedné nosní dírky začnete nalévat vodu a druhou nosní dírkou ji necháváte vytékat. Postup opakujete také obráceně. Voda se používá nejčastěji slaná - rozpouští a odnáší nečistoty i přebytečný sliz. Sliznice pak svoji vlhkost obnoví a vuala - váš nos je znovuzrozený 😀 Takové Néti působí proti bolestem hlavy a to především pokud jste z těch, co nesnídají nebo jim po ránu do žaludku zkrátka nic moc nejde.
Proplach můžete také provádět s bylinkami - například s mátou.
Bylinkami také podpoříte průdušky a jejich očistu. Nejlepší jsou průduškové směsi, kde se bylinky doplňují a podporují. Pokud na vás jde odkašlávání, je to vždy něco malého v těle, co potřebuje ven. Je to nejjednoduší známka toho, že byste očistu organismu potřebovali. Rozlišujte bylinky na horní a dolní cesty dýchací:
Divizna na dolní cesty dýchací, Máta na horní cesty dýchací.
Nosohltan vám také pročistí obyčejné kloktání (ať už slané vody nebo bylinek) a - a to mám obzvláště ráda - NAPÁŘKA.
Pamatujete si, jak nám maminka dala hrnec plný bylin pod nos, na hlavu ručník a my měli svůj svět, opocenou tvář - a vyčištěné póry, uplakané oči - a pročištěné oční kanálky, posmrkaný kapesník - a zcela do nejmenších skulinek pročištěné dutiny, dokonce i pročištěné zvukovody? Tuto relaxaci si dopřávejte. Dopřávejte si ji, když je venku zima nebo deštivo, lehněte si potom do deky a užívejte si trochu té měkkosti z bylinkové páry.
Zdůrazním, že po takové napářce byste si měli dopřát cca 20 minut klid.
A jsme už jen kousek kousíček od aromaterapie. Někdy se do hrnce místo bylinek kápne kapička oleje. Chtěla bych upozornit, že to není to stejné. Pročištění raději s klasickými bylinkami. Pokud ale používáte difuzér, pak nejste přímo u přístroje a můžete si vyvolat vlhčí a svěží prostředí svého domova, které přirozeně pročišťuje vaše sliznice. Co více - takové olejíčky umí měnit nálady 🙂
Já s oleji pracuji a vyrábím bylinková fluida, která se nanáší na tělo a sytí jej skrze kůži a zároveň sytí energetické pole těla. Pokud vás aromaterapie a bylinky zajímají více, sledujte mne na Instagramu, sociálních sítích pod flavum.cz nebo navštivte www.flavum.cz
Dotazy vám ráda zodpovím:
Vstup do celkové očisty myšlenek, své energie i ducha v uceleném on-line programu: